MUZEUM TORTURY
ČESKÝ KRUMLOV

Ojedinělá expozice útrpného práva a mučících nástrojů

V expozici útrpného práva a mučících nástrojů na rozloze 400m2 uvidíte kolem 100 exponátů a desítky historických rytin. Celou atmosféru výstavy dotvářejí voskové figuríny v autentickém prostředí. Prohlídka sklepení a celé expozice nabízí nezapomenutelný zážitek, který je ještě umocněn zvukovými prvky a zvláštními audiovizuálními efekty, zejména scény upálení čarodějnic a popravy mečem.

„Viděli jste někdy zblízka přístroj na trhání nehtů, nebo speciální nože, které umožňovaly vyříznutí kůže ze zad? Pokud toužíte poznat základy katovského řemesla z bezpečné vzdálenosti, vypravte se do autentických prostor Českokrumlovského radničního sklepení.“

Do dávného středověku, kdy se věřilo, že dobrovolné přiznání podezřelého je neúplné, vás vtáhne muzeum tortury a útrpného práva, umístěné ve zrekonstruovaném sklepní starobylé českokrumlovské radnice na Náměstí Svornosti. Mimo „starých známých“ nástrojů spravedlnosti jakými jsou španělské boty, housle nebo skřipec, uvidíte také nejrůznější pomůcky k zostřujícím trestům, například kleště na trhání nehtů, všelijaké důtky a býkovce, cejchy, drtičky palců a kloubů, potupné oslí masky, nebo železnou pannu.

Atmosféru dotváří nejrůznější audiovizuální efekty a expozice vězeňských cel i s „voskovými“ obyvateli připoutanými do klády. Budete zde svědky upálení čarodějnice a popravy mečem. Na závěr ještě zhlédnete model bojiště, kde havrani mrtvolám vyklovávají oči. Mučicích nástrojů tu mají přes 100 kusů, celé muzeum čítá 400 m². Slabším nebo jemnocitným povahám však návštěvu příliš nedoporučujeme.